7 maja 2015 r. w Publicznym Gimnazjum w Sobieniach-Jeziorach odbył sie XI Powiatowy Konkurs Literacki zorganizowany przez Dyrekcję szkoły - Panią Renatę Woźniak i Zespół Polonistyczny .

Tematem przewodnim była ,,Balladyna" Juliusz Słowackiego.

W konkursie udział wzięli przedstawiciele siedmiu gimnazjów powiatu otwockiego:

· Glinianka

· Wiązowna

· Kołbiel

· Karczew

· Józefów

· Otwock nr 4

· Sobienie-Jeziory

Każdą szkołę reprezentowało trzech uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Gimnazjaliści mieli za zadanie rozwiązanie testu dotyczącego życia i twórczości Juliusza Słowackiego, znajomości ,,Balladyny" oraz epoki romantyzmu.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce - Angelika Kucharska (Publiczne Gimnazjum w Sobieniach-Jeziorach)

II miejsce - Bartosz Gańko-(Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana

Pawła II w Gliniance)

III miejsce -Magdalena Anusz-(Publiczne Gimnazjum im. Oskara Kolberga w

Kołbieli)

wyróżnienie -Aleksander Korduszewski-(Gimnazjum Nr 4 im. Józefa

Piłsudskiego w Otwocku)

Nagrody zarówno dla laureatów, jak i wszystkich uczestników konkursu ufundował Wójt Gminy Sobienie-Jeziory, p. Stanisław Wirtek, który osobiście wręczył je młodzieży , natomiast Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Sobieniach-Jeziorach zapewniła wszystkim gimnazjalistom i ich opiekunom poczęstunek.